CHS Autumn Show 2004

 

Home
2005 Events
How to join
Trading Shed
How to get there
Autumn Show

 

Caversham Horticultural Society 

Autumn Show 2004 Results

11th September 2004

Last year we held our Autumn Vegetable and Flower Show at Caversham Primary School Hall for the first time.  

It was a great success, with lots of entrants especially in the highly competitive Longest Runner Bean competition, despite the wettest August for a long time.

    

above: Dahlias

Click to see more photos

The results for the 2004 show are as follows

VEGETABLES
5 tomatoes, R. Fry; 5 potatoes, white, J. McCartney; 5 potatoes, coloured,
J. McCartney; 3 onions, globe, J. McCartney; 3 onions, large, J. McCartney; 3 onions, flat, H. Grimsdale; 9 shallots, over 1" in diameter, J. McCartney; 9 shallots, under 1" in diameter, L. Bradley; Any 4 vegetables, J. McCartney; 3 carrots, J. McCartney; 3 beetroot, Mrs K. Giblin; 2 marrows, L. Bradley; 2 cabbages, Mrs E. Anderson, 6 runner beans, H. Grimsdale; 2 lettuce, J. McCartney; rhubarb, Mrs G Matthews; vase herbs, Ms J. Sawyer; truss green tomatoes, Mrs M. Elliott ; truss cherry tomatoes, L. Bradley; any other vegetable, J. McCartney.

FRUIT
3 Dessert apples,
Mrs M. Elliott; 3 cooking apples, Mrs M. Elliott; 3 pears, Mrs M. Elliott; 5 plums, Mrs M. Elliott; any other fruit, Mrs M. Elliott; 3 kinds of fruit, Mrs M. Elliott.

FLOWERS
3 blooms mixed chrysanthemums, R. Goodman; specimen chrysanthemum, R. Goodman; 3 x spray chrysanthemums, Mrs H. Urbanek; 5 pompon dahlias, L. Bradley; 3 mixed dahlias, J. McCartney; 3 dahlias, single variety, J. McCartney; 1 specimen bloom dahlia, Mrs H. Urbanek; 3 x H.T. roses, Mrs E Rae; any other kind of rose,
Mrs M. Elliott;  Vase Michaelmas daisies, Mrs M. Elliott; specimen pelargonium, Mrs H. Urbanek; flowering shrubs, Mrs M. Elliott; vase any other perennials, Mrs M. Elliott; mixed fuchsias, Mrs H. Urbanek ; fuchsia, 1 variety, Mrs H. Urbanek; fuchsia in a pot, Mrs H. Urbanek; foliage pot plant, over 6" pot, Mrs E. Anderson; foliage pot plant, under 6" pot, no 1st prize awarded; flowering pot plant, over 6" pot, Mrs H. Urbanek; flowering pot plant, under 6" pot, Mrs E. Voyle; pelargonium in a pot, Mrs H. Urbanek; cacti or succulent, Mrs H. Urbanek.

FLORAL ART
"Tapestry", Mrs A. Briggs; "My Garden", Mrs M. Elliott;"Autumn Weather", Mrs. E. Joyce; "Tales from the Riverbank", Mrs E. Joyce; Petite arrangement, Mrs M. Elliott; Miniature arrangement, Mrs A. Briggs.

NOVICE
5 Runner beans, Mrs G. Matthews; 3 onions,
Mrs G. Matthews; any other vegetable, Mrs G. Matthews; 2 x apples, K. Fulbrook; any other fruit, Mrs G. Matthews ; mixed flowers, Mrs L. Nawrockt; 1 kind of flower, Mrs L. Nawrock; vase 3 x HT roses, no 1st prize awarded..

DOMESTIC
Decorated chocolate sponge, Mrs. H. Urbanek; Fruit flan, Mrs h Urbanek; Shortbread, Mrs V. Piper; Lemon curd, Mr J Rae; Rock cakes, Mrs V. Piper; Cheese Scones, Mrs. E. RaeSoft Fruit jam, Mrs H. Urbanek.

CHILDREN
Garden in a half seed tray, Dominic Parkhurst age 7; creature made from vegetables, Mr P Hoyle age 6; decorated egg, no 1st prize awarded ; picture made from pasta shapes, Emily Johnson age 14; coloured picture of favourite flower, Emily Johnson age 14.

SPECIAL AWARDS
Longest runner bean, H. Grimsdale; Heaviest potato, Mrs D. Branch; Bob Turner Challenge Cup,
Mrs M. Elliott; Ted Tiffen Cup, Miss J. Sawyer; Rose Buttonhole, Mrs H. Urbanek.

HANDICRAFT
Colour photograph of Plant in a Pot, Mrs A. Briggs; colour photograph of Flowering Tree, Mrs J. Brown; hand knitted item, Mrs H. Baker ; hand crotcheted item, Mrs H. Urbanek; soft toy, Mrs B. Marshall; Canvas work, Mrs J. Brown; greeting card, Mrs L/ Nawrockt.

TROPHY WINNERS
Jubilee Shield - most points in vegetables, fruit and flower sections, J. McCartney;

Ford Silver Challenge Cup - most points vegetables, J

Parsons Silver Challenge Cup - most points fruit, Mrs M. Elliott

Society Silver Challenge Cup - most points flowers, Mrs H. Urbanek;

Devon Cup - most points in floral Art Section, Mrs M. Elliott;

Balmore Cup - Most points in novices section, Mrs G. Matthews;

Whiskin Trophy - most points in domestic section, Mrs. H. Urbanek;

McIlroy Cup - best exhibit floral art, Mrs. E Joyce;

Bob Turner Challenge Cup, Mrs M. Elliott;

Ted Tiffen Cup, Miss J. Sawyer;

Reading Festival Cup for best rose exhibit, Mrs. M Elliot;

Bassett Cup - most points chrysanthemums, R. Goodman;

National Chrysanthemum Society Medal - best chrysanthemum in show, Mrs H. Urbanek; National Chrysanthemum Society Certificate - best bloom chrysanthemum classes, R. goodman ; Voyle Cup - best dahlia, J. McCartney; National Dahlia Society Medal - most points dahlia classes, J. McCartney; Bert Goodson Trophy - best exhibit in show, J. McCartney ; Berkshire Horticultural Federation Certificate for vegetables, J. McCartney; for flowers, Miss J. Sawyer; for fruit, Mrs G. Matthews ; pot plants, Mrs E Voyle; Royal Horticultural Society's Banksian Medal - most prize money vegetable, fruit and flower sections, J. McCartney.

Silver Salver - most points in show, Mrs M. Elliott

McCartney Cup - most points children and novice sections, Mrs G. Matthews

 

Copyright 2005 Caversham Horticultural Society